تبلیغات
ما هستیم با ولایت تا شهادت - مهمانی فمینیست ها در دانشگاه شیراز
لینک دوستان
آخرین مطالب
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


پایگاه دانشجویان انقلابی
مهمانی فمینیست ها در دانشگاه شیراز
نویسنده : شاهین شکوهی
یکشنبه 18 اسفند 1392
انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز که سابقه قابل تاملی در حوادث و آشوب های پس از انتخابات 88 در کارنامه خود دارد با روی کار آمدن رئیس جدید و به تبع آن انتصاب معاون فرهنگی جدید دانشگاه شیراز دامنه فعالیت های خود را چه در حوزه انتشار نشریات و چه در حوزه اجرای برنامه های تالاری گسترش داده است.

این تشکل اصلاح طلب با توجه به 8 مارس روز جهانی زن همایش دو روزه جایگاه نقش و حقوق زنان با حضور فعالین این حوزه ها را در تاریخ 17 و 18 اسفند ماه برگزار می کند که گفته شده بهانه مجوز برنامه به بهانه ولادت حضرت زینب(س) اخذ شده است.


دکتر زهرا شجاعی، مشاور امور بانوان و رئیس مرکز امور مشارکت زنان در دولت اصلاحات، دکتر حلیمه عنایت رئیس مرکز مطالعات زنان دانشگاه شیراز، جمیله کریمی مشاور استاندار در امور زنان در دولت اصلاحات و پوران درخشنده کارگردان سینما و تلویزیون در این همایش حضور می یابند.

لازم به ذکر است که جمیله کریمی عضو شورای منطقه جبهه منحله مشارکت ایران و ائتلاف اصلاح طلبان فارس نیز بوده که در فروردین ماه توسط اداره اطلاعات استان فارس بازداشت و پس از ۸۳ روز آزاد می شود.پس از بازداشت وی موج گسترده ای از سوی رسانه های ضد انقلاب به حمایت از وی و اتهام زنی به نظام پرداختند. 

گفتنی است که در مدت بازداشت وی، علاوه بر جو سازی های رسانه های ضد انقلاب، جمعی از فعالین اصلاح طلب در بیانیه ای که در این سایت ها منتشر کردند خواستار آزادی وی شدند که در بین امضا کنندگان این بیانیه  نام " ا ع" دبیر اسیق انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز نیز که در سال 88  در مصاحبه زنده تلفنی با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا اتهاماتی را علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی مطرح کرد به چشم می خورد.

دعوت شدگان به این برنامه، همانند شیرین عبادی یکی از پرو پا قرص ترین مدافعین کنوانسیون جعلی رفع تبعیض هستند. 

لایحه الحاق به کنوانسیون به مجلس ششم ارائه شده بود و مخالفت های مردمی و هم چنین نظر قاطع علما در رد این لایحه، نهایتا این لایحه به چالش کشیده شده و رد شد.


در گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی آمده است‏: ‏به رغم مخالفت صریح برخی مراجع ، ائمه جمعه و جماعات و اعضای محترم شورای نگهبان ، اصرار رییس مرکز جهت پیوست به کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض علیه زنان که با ارسال نامه هایی به علما از طرف ایشان مشخص است مایه تعجب است‏!

زهرا شجاعی معتقد است باید به کنوانسیون ملحق شد وآن را دستاورد بزرگی برای کشور می داند اگر چه مغایر موازین شرع مقدس اسلام باشد دلیل شجاعی این است که این کنوانسیون یک میثاق جهانی است و باید آن را اجرا کرد!

شجاعی در دوران ریاست خود بر مرکز امور مشارکت زنان علی رغم آگاهی از موارد خلاف شرع موجود در کنوانسیون از جمله: حمایت از روابط آزاد جنسی و هم چنین زنا در صورت تمایل طرفین، جواز روسپیگری غیر اجباری تحت عنوان حق تن، تشویق روابط دختران و پسران به ازدواج غیر رسمی، کم ارزش جلوه دادن جایگاه مادری و ازدواج شرعی، عدم تمکین خاص زنان از مردان و تعبیر تجاوز جنسی مرد به همسرش و موارد متعدد دیگر برنامه های وسیعی را تدارک دید تا بتواند به صورت سلیقه ای و بدون اطلاع رسانی و تبلیغ، برنامه های مربوط به کنوانسیون را در کشور اجرا کند.

محمود حسینی دولت آبادی ،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس وقت در اردبیهشت 85 در گفتگو با سایت خبری آفتاب می گوید: قبل از این گزارشی از مشکلات مرکز امور مشارکت زنان تهیه شده و به این مرکز ارسال شده بود .اما جواب های ارسال شده توسط آنان ،ما را قانع نکرد .به همین دلیل مشکلات در صحن علنی مجلس مطرح شد و طرح تحقیق از این مرکزرای آورد و کمیته مذکور کار خود را آغاز کرد.انجام این طرح باید 6ماه طول می کشید اما با گزارشات جدید مردمی و اطلاعات کسب شده ،طرح به مدت 3ماه تمدید شد تا گزارش تحقیق و تفحص تکمیل شود. 

دولت آبادی می گوید:برخی موارد تخلف ذکر شده در این گزارش ،مواردی است که جنبه حقوقی دارد و برخی دیگر جنبه کیفری دارند . نکته قابل توجه این است که خانم شجاعی با تسلط و آگاهی کافی از کلیه موارد قانونی و حقوقی،این تخلفات را انجام داده اند. 

در این گزارش که در صحن علنی مجلس قرائت شده ،آمده است : درطول برگزاری كارگاهها ، همایش‌ها و دوره‌های آموزشی كه مركز متولی آنان بوده است ، تنها یك دوره درخصوص نهاد خانواده بوده است . در كلاسها وكارگاهها نیز از اساتید و سخنرانان استفاده شده است كه از دانش كافی در زمینه حقوق زنان ، از دیدگاه اسلام ، برخوردار نبوده اندو به طور كلی روند برگزاری این دوره‌ها به‌گونه‌ای بوده كه به جای استحكام خانواده‌ها ، جهت به سوی تزلزل بنیان خانواده بوده است .

 برگزاری كارگاه آموزشی " اقدام محلی ، تغییر جهانی یا آموزش حقوق انسانی زنان و دختران " و اقدام به نشر افكار و اندیشه‌هایی كه درمخالفت جدی با احكام اسلام و قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون اساسی است؛ ایجاد مراكز آموزشی - مطالعاتی زنان دركشور، درسطح دانشگاهها و ساماندهی فعالیتهای سیاسی دانشجویی به منظور تقویت جریانهای زنانه ،تبدیل شدن رشته مطالعات زنان به مركز تلاق اندیشه‌های فمینیستی ، از دیگر موارد مطرح شده در گزارش نمایندگان طرح تحقیق و تفحص است.

چندی پیش روزنامه کیهان در صفحه اول و با تیتر "گزارش تحقیق و تفحص مجلس درباره عملکردمرکز امور مشارکت زنان" نوشت: هیئت تحقیق و تفحص مجلس اعلام کرد عدم مصرف بودجه این مرکز در محل خود در حکم تصرف غیرقانونی محسوب می شود.

براساس این گزارش عدم رعایت مصرف اعتبارات در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی از دیگر مواردی است که اعضای هیئت تحقیق و تفحص در گزارش خود به آن اشاره و عنوان کردند: عدم مصرف بودجه در محل خود که در گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات هم آمده بود، از جمله تخلفات این مرکز است که طبق ماده 93 قانون محاسبات عمومی محاسبات در حکم تصرف غیرقانونی محسوب می شود و از مصادیق ایجاد تعهدات، خلاف قانون برنامه دولت است.

اعضای تحقیق و تفحص، سوءاستفاده از مقام و موقعیت اداری و اعتبارات دولتی، دریافت وجوهی از نهادهای بین المللی به صورت ارز که هیچ کدام در صورت های مالی ثبت نشده است را از دیگر موارد تخلف این مرکز عنوان کرده اند. شرکت دادن همسر، فرزندان، خواهران و فامیل در معاملات مرکز و عدم رعایت آیین نامه مسافرت های خارجی و سفرهای بی مورد در بردن افراد غیرمتخصص و بدون نیاز به آنها نیز از دیگر تخلفات این مرکز گزارش شده است.

وی همچنین طی انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم مسئول تعیین محتوای شعارهای انتخاباتی میرحسین موسوی در حوزه زنان بود و رجوع به شعارهای انتخاباتی موسوی در حوزه زنان جای پای فکری زهرا شجاعی را به خوبی نشان می دهد و تایید موراد مطرح شده قبل است.

گفتنی است که در روز دوم همایش جایگاه نقش و حقوق زنان فیلم "هیس دخترها فریاد نمی زنند" با حضور کارگردان آن یعنی خانم پوران درخشنده به نمایش گذاشته می شود و به نوعی به نظر می رسد با توجه به طراحی پوستر این برنامه محوریت این همایش را همین فیلم تشکیل می دهد .این فیلم که اوایل سال جاری روی پرده سینما ها رفت با انتقادات زیادی چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ محتوای بسیار فمینیسی مواجه شد.

موضوع اصلی فیلم همانطور كه از خود فیلم و تمام مصاحبه‌های سازندگان آن برمی‌آید «تجاوز به كودكان» است و بی‌توجهی والدین و همچنین عرف‌های غلط جامعه در این مورد، اما چیزی كه در فیلم می‌بینیم و از عنوان اثر نیز پیداست یكسری خطابه‌ی «فمنیستی»‌ست در مورد مظلومیت دختران در جامعه و عرف‌های غلط خانواده‌ها در مورد «دختران».
 
 مسئله‌ی اصلی این است اینكه سازندگان این فیلم - باتمام ضعف‌های فنی و محتوایی دیگر فیلم‌شان- با آنكه دست روی نقطه‌ی حساسی گذاشته‌اند متاسفانه دست به تحریف واقعیت به نفع پرداختن به بیانیه‌های فمنیستی‌شان زده‌اند.
  
با نگاهی به حوزه فعالیت چهره های مدعو در این همایش، در واقع می توان این همایش را در واقع می توان مهمانی فمینست ها در دانشگاه شیراز دانست البته همچنین مسائل امنیتی برخی مدعوین که در بالا به آن اشاره شد قابل توجه است و جای تعجب است که با سابقه امنیتی برخی مدعوین این همایش چگونه مجوز برگزاری آن از سوی مسئولین امر صادر شده است.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
How do you get a growth spurt? پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:00 ق.ظ
It's going to be end of mine day, however before ending I am reading
this wonderful paragraph to increase my experience.
gitabourbonnais.hatenablog.com جمعه 30 تیر 1396 02:26 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you are
not already ;) Cheers!
http://lonafeher.weebly.com پنجشنبه 29 تیر 1396 06:51 ق.ظ
Hi superb blog! Does running a blog like this require a massive
amount work? I've no knowledge of computer programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject however I simply wanted to ask.
Appreciate it!
boringglossary134.sosblogs.com پنجشنبه 29 تیر 1396 02:03 ق.ظ
Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from
this web page, and your views are nice for new people.
http://liviaulrey.weebly.com چهارشنبه 28 تیر 1396 12:28 ب.ظ
Hi there! Someone in my Myspace group shared this site
with us so I came to look it over. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting
this to my followers! Superb blog and wonderful design and style.
danny5reilly92.soup.io دوشنبه 26 تیر 1396 07:24 ب.ظ
After exploring a handful of the blog posts on your blog,
I honestly appreciate your technique of writing a blog.
I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be
checking back soon. Take a look at my web site too and tell me what you
think.
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 07:58 ق.ظ
This is a topic that's near to my heart... Many thanks!
Exactly where are your contact details though?
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 05:48 ق.ظ
Remarkable! Its really awesome piece of writing, I have got much clear
idea on the topic of from this piece of writing.
manicure دوشنبه 21 فروردین 1396 12:52 ب.ظ
Hey! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing
from my iphone. I'm trying to find a theme or
plugin that might be able to fix this issue.
If you have any recommendations, please share. Thank you!
BHW یکشنبه 20 فروردین 1396 08:34 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your website
to come back in the future. Many thanks
manicure شنبه 19 فروردین 1396 04:15 ب.ظ
At this time it appears like Expression Engine
is the top blogging platform available right now. (from what I've read)
Is that what you are using on your blog?
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 10:59 ق.ظ
Nice blog here! Additionally your web site quite a bit up very fast!
What host are you the usage of? Can I am getting your
affiliate link on your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
ما هستی خویش، به ولی می بازیم
عشقی که به عشق ازلی می بازیم
این بار امانت که خدا داد به ما
جانی است که بر سیدعلی می بازیم
مدیر وب سایت : شاهین شکوهی
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه