تبلیغات
ما هستیم با ولایت تا شهادت - تاثیر پیگیری‌ دانش‌جویان در حل مشکلات کارتون‌ خواب‌ها
لینک دوستان
آخرین مطالب
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


پایگاه دانشجویان انقلابی
تاثیر پیگیری‌ دانش‌جویان در حل مشکلات کارتون‌ خواب‌ها
نویسنده : شاهین شکوهی
یکشنبه 15 بهمن 1391

نشست دانشجویان با برخی از مسئولین در مورد کارتن خواب ها

معاون استاندار و فرماندار نیامدند/ مسئولین غائب بدانند در تحقق انتظارات امام راحل و رهبری کوتاهی کردند

اردوگاه سلامی با ظرفیت 300نفر و اعتبار 170 میلیون تومان حدود دو ماه پیش برای جمع‌آوری کارتون‌خواب‌ها آماده شد، اما با این حال این مرکز تا کنون بدون استفاده باقی مانده است و دیگر نهاد‌ها که وظیفه نگه‌داری از این افراد را دارند، همکاری لازم را نکردند.


هفته گذشته 7 تشکل دانشجویی در نامه ای از 6 مقام مسئول برای شرکت در نشست خبری و ارائه توضیحات در خصوص اسکان کارتن خواب ها و متکدیان؛ و اقدامات انجام شده در این باره دعوت کردند که علی رغم قبول دعوت از سوی آن ها اما متاسفانه 4 مقام مسئول از جمله معاون امنیتی سیاسی فرماندار و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مسئول اردوگاه هدایت و معاون کمیته مبارزه با مواد مخدر استانداری فارس در این نشست شرکت نکردند. 

 
نشست خبری
  انعکاس «اقدامات مسئولان و مطالبات دانشجویان درباره ساماندهی وضعیت کارتون‌خواب‌ها» درناحیه بسیج دانشجویی فارس برگزار شد.
 
این جلسه به همت بسیج دانشجویی دانشگاه های شیراز و مجمع دانشجویان عدالت‌خواه تشکیل شد.


در ابتدای جلسه مسئول حوزه بسیج دانشگاه پیام نور شیراز به بیان مطالبی پیرامون مطالبات تشکل های دانشجویی از مدیران درخصوص ساماندهی کارتن خواب ها پرداخت.


محمد‌مهدی‌ شهسواری با اشاره به بازدید جمعی از دانشجویان در آذر ماه از مناطق محروم شهر و وضعیت کارتن خواب ها، گفت: پس از این بازدید جلسات متعددی بامسئولین امر گرفته شد که صورتجلسات آن به دعوت نامه های جلسه امروز پیوست شده بود اما به رغم قول های زیادی که از جانب مسئولین مطرح شد عملا کار خاصی برای بهبود وضعیت این قشرانجام نشد.


این دانشجو ابراز داشت: باتوجه به اینکه درفصل سرما هستیم و جان تمام شهروندان محترم است عدم توجه مسولین به این قضیه موجب نارضایتی دانشجویان شد..


وی هدف ازبرگزاری این جلسه رامشخص شدن علت
  تعلل مسئولین درتحقق وعده های داده شده و اعلام اقدامات انجام شده طی دوماه گذشته اعلام کردو گفت:مسئولینی که دراین جلسه دعوت شدنداما حضورپیدا نکردند باید در باره عدم حضورخود پاسخگو باشند.

دانشجویان حاضردرجلسه یادآور شدند: متاسفانه
  معاون امنیتی سیاسی فرماندار و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مسئول اردوگاه هدایت و معاون کمیته مبارزه با مواد مخدر استانداری فارس در این جلسه حضور نیافتند. حضور نیافتن این مسئولان در حالی است که هم در دعوت نامه ارسالی و هم به صورت حضوری و تلفنی اهمیت این جلسه را به آنان متذکر شده بودیم و بعضا قول حضور قطعی داده بودند.

لزوم تاسیس اردوگاهی خارج از شهر برای کارتن خواب ها

محمد‌ حق‌نگر عصر روز شنبه در این نشست به عنوان نماینده رییس شورای شهرحضور یافت.

این عضو شورا ابراز داشت: به تعبیر مقام ‌معظم ‌رهبری، دانشجویان افسران فرهنگی نظام هستند و به دلیل احساس پاک، خودشان را در تمام زمینه‌ها مسئول می‌دانند.

وی
  با اشاره به تاثیرات سوء رواج مواد مخدر در جامعه از عدم بازدارندگی قوانین کشور ما در مبارزه با اعتیاد ابراز نارضایتی کرد و گفت: در کشور‌هایی مانند عراق و عربستان برای ا فرادی که مقدار اندکی مواد مخدر با خود حمل کنند، مجازات‌های بسیار سنگینی مانند اعدام در نظر گرفته‌ شده‌ است  در حالی که در ایران چنین نیست.گاهی دیده می‌شود افرادی با مقادیر بسیار زیاد مواد مخدر دستگیر و پس از مدتی کوتاه با وثیقه آزاد می‌شوند.

حق نگر افزود: من شخصا وثیقه ای را کارشناسی کردم که برای آزادی شخصی بود که 260کیلو تریاک با خود حمل می کرد آیا این فرد باید بتواند با وثیقه به مرخصی برود؟ وی خاطر نشان کرد: صحنه‌هایی که از حضور معتادان در اطراف حرم مطهر احمد‌بن ‌موسی (ع) شاهد هستیم، شایسته این کلان
  شهرکه از شهرهای فرهنگی کشورمحسوب می شود، نیست

این عضو شورا با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری شیراز در این زمینه تلاش‌های لازم را دارند ونیاز به همکاری دیگر نهاد‌ها احساس می‌شود، افزود: : شیراز احتیاج به بسیج عمومی و همکاری تمام نهاد‌ها دارد. همه نهاد های مربوطه
  باید مسئولانه وارد شوند تا ریشه اعتیاد در استان ما خشکانده شود.حق نگر در خصوص ارائه راهکار برای حل این مسئله ضمن اشاره به مراکزی مانند اردوگاه هدایت که به معتادان ومتکدیان جامعه خدمات ارائه می‌دهند بیان داشت: باید اردوگاه بسیار بزرگی خارج از شهر و با رعایت حریم تاسیس شود و نهادهای مختلف طبق قانون درحیطه وظایفشان همکاری کنند تا در آینده افراد مذکور را به این مکان منتقل کنیم. در هرمکانی نمی شود خانه ای اجاره کردو این افراد را به آنحا منتقل کرد این کارموجب نارضایتی ساکنان محل می شودو این نارضایتی طبیعی و به حق است.

وی تصریح کرد: من خودم 4سال شهردار منطقه تاریخی وفرهنگی شیرازبودم واین وضعیت را از نزدیک لمس کردم و بارها ازنیروی انتظامی تقاضا کردم تا برخورد قاطعی با توزیع کنندگان مواد که به راحتی دراین منطقه فعالیت دارند صورت بگیرد..


تاثیر پیگیری‌ دانش‌جویان در حل مشکلات کارتون‌ خواب‌ها

 
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیرازدر این نشست ضمن تقدیر از پیگیری های دانشجویان در این خصوص اظهار داشت: پیگیری‌های دانش‌جویان باعث تحرک ما و دیگر نهاد‌ها شد و این تلاش‌ها در حل مشکلات کارتون‌خواب‌ها موثر بوده است.


امینی ضمن اشاره به اقداماتی که شهرداری شیرازدراین باره انجام داده است، تصریح کرد: در بهبود وضعیت کارتون‌ خواب‌ها، دیگر نهاد‌ها نیز باید در کنار شهرداری همکاری لازم را داشته‌ باشند در حال حاضر شهرداری دست تنهامانده است..


این مسئول در تشریح فعالیت‌های شهرداری شیراز ابراز داشت: بر اساس دستورالعمل شورای اداری کشور، وظیفه شهرداری که یک نهاد غیر‌دولتی محسوب می‌شود، تامین مکان نگهداریو تجهیزات اولیه
  و  شناسایی، جمع‌آوری و طبقه بندی و تحویل این افراد به دستگاههای مربوطه ازجمله کمیته امداد، بهزیستی، دستگاه قضایی ونیروی انتظامی است.

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز افزود: با وجود دیگر مراکزی که از پیش خدماتی برای ساماندهی وضعیت این افراد ارائه می‌دادند، با مطالبه‌گری دانش‌جویان، اقدام به راه‌اندازی اردوگاه سلامی کردیم. این اردوگاه با ظرفیت 300نفر و
  اعتبار 170 میلیون تومان حدود دو ماه پیش برای جمع‌آوری کارتون‌خواب‌ها آماده شد، اما با این حال این مرکز تا کنون بدون استفاده باقی مانده است و دیگر نهاد‌ها که وظیفه نگه‌داری از این افراد را دارند، همکاری لازم را نکردند. جای سوال دارد چرا به رغم هزینه هایی که از جیب مردم شهر صرف آماده سازی این مکان شده است طی دوماه گذشته استفاده ای از آن نشده است؟ همچنین درمحله سنگ سیاه نیز اخیرا شهرداری مکانی با ظرفیت70نفرویژه زنان کارتن خواب ایجاد کرده است..

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز افزود: علاوه بر آن برای نخستین بار به تاکید شهردار شیراز یک‌میلیارد تومان برای احداث مجموعه‌ای بزرگ برای ارائه خدمات لازم به کارتون‌خواب‌ها، معتادان، متکدیان و ... اختصاص یافت.


امینی بااشاره
  به اقداما ت شهرداری در این زمینه گفت: حال بایددیدسایرمسئولین مربوطه چه کرده اند؟ ماهم قبول داریم که هرمسئولی که دراین زمینه کوتاهی کرده باید مورد سوال قرار گیرد.

و ی ضمن اعلام اینکه ما تمام مصوباتی که درصورتجلسات دوماه اخیر آمده و طبق قانون در حیطه وظایف شهرداری بوده عملی کرده ایم، گفت:
  اما گاهی در جلساتی که درباره وضعیت این افراد برگزار می‌شود، مواردی به تصویب می‌رسد و فعالیت‌هایی خارج از محدوده وظایف شهرداری، به این نهاد محول می‌شود.ما در این صورت مسئول تحقق این مواردنیستیم. به عنوان مثال در یکی ازاین جلسات ازشهرداری خواسته بودند که مهمانپذیری را جهت جمع آوری کارتن خوابهااجاره کند درمرحله اول این کاراعتبار میخواهد که تا کنون هیچ نهادی اعتباراین کار راتقبل نکرده درمرحله بعدهم ما بامهمانپذیر های زیادی تماس گرفتیم اما هیچکدام حاضر به انجام چنین کاری نشدند  این موضوع را به فرمانداری هم اعلام کردیم..

امینی ضمن تاکید براینکه مصوبات اینگونه جلسات باید قابل اجرا باشد
  ادامه داد:حل معضلات مربوط به کارتن خوابها با همکاری بیش‌تر سازمان‌های مربوطه و فرهنگ‌سازی در این زمینه محقق می‌شود.باید درمرحله اول ریشه های تمایل به کارتن خوابی وافزایش تعداد این افراد بررسی شود..

این مقام
  مسئول اعلام کرد: در شش ماه نخست سال پیش، 9 هزار نفر از معتادان ومتکدیان و کارتن خوابها در شیراز جمع‌آوری شدند که یک‌هزار‌ و صد ‌و‌ یک نفر از آن‌ها از اتباع بیگانه بودند.

وی همچنین افزود:در شش ماه نخست سال جاری 2‌ هزار‌ و 894 نفر از این افراد جمع‌آوری شدند که 74‌ درصد از آنها معتاد و 63‌ درصد اهل استان‌های دیگر بودند.

امینی ضمن گلایه از بازگشت مکرر این افراد به سطح شهر ادامه داد: شهرداری برای جمع اور ی ونگهداری موقت وتفکیک و دسته بندی این افراد از بودجه شهرهزینه میکند وتقریبا برای هر نفر115هزارتومان صرف می شود، امابه دلیل کوتاهی هایی که از طرف مسئولین تحویل گیرنده افرادمذکور می شوداین افراد به سرعت به سطح شهربازمیگردندوهمان چرخه قبل برای شهرداری تکرار می شود. به عنوان مثال ما فردی راداریم که تاکنون73بارازسطح شهرجمع کردیم ودوباره بازگشته است. بیشترین ضربه را شهرداری ا ز عدم ساماندهی این افراد میخورد. با این حال ما بازهم پیشقدم میشویم و از15اسفند تا 15 فروردین 1000نفرازکارتن خوابهای معتاد را جمع آوری کرده و به مرکزتولدی دوباره تحویل می دهیم امااین بارشما بررسی کنید ببینید چند نفر به رغم هزینه های صرف شده دوباره به وضعیت قبلی خودبازمیگردند..


مسئولین غائب بدانند در تحقق انتظارات امام راحل و مقام معظم رهبری درخصوص لزوم پاسخگویی به مردم ، سربلند بیرون نیامدند

رئیس سازمان بسیج دانش‌جویی فارس ضمن انتقاد از حضور نیافتن برخی از دعوت شدگان،اظهارداشت نحوه این جلسه و لحن دعوتنامه کاملا دانشجویی بوده است.
آرش علاءالدینی ابراز داشت: مسئولانی که در این نشست حضور نیافتند، بدانندکه در تحقق انتظارات امام راحل و مقام معظم رهبری درخصوص لزوم پاسخگویی به مردم ، سربلند بیرون نیامدند. این افراد باید پا سخوی نحوه عملکرد خود باشند.مردم باید قدرت پاسخگویی مسئولین رامشاهده کنند.
وی افزود: این مراسم تمرینی برای سنجش میزان همدلی مسئولان در موضوعی کوچک اما متاسفانه همدلی مسئولان نمره خوبی کسب نکرده است.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
ما هستی خویش، به ولی می بازیم
عشقی که به عشق ازلی می بازیم
این بار امانت که خدا داد به ما
جانی است که بر سیدعلی می بازیم
مدیر وب سایت : شاهین شکوهی
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه